Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem? Co warto wiedzieć

Nabywając nieruchomość na kredyt, właściwie nie chcemy błyskawicznie się jej pozbyć. Życie natomiast rozmaicie się układa oraz należałoby mieć świadomość, iż sprzedaż mieszkania z hipoteką to normalna transakcja odbywająca się w oparciu o określone reguły. Jako posiadacze nieruchomości – choćby gdy wzięliśmy na nią pożyczkę oraz jeszcze jej nie spłaciliśmy – możemy nią swobodnie rozporządzać, inaczej wynająć czy sprzedać, natomiast zależności finansowe względem banku nie powinny nam w tym przeszkodzić.

Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem? Tak!

W chwili zawierania umowy kredytowej mało kto wypytuje o taką opcję. Zresztą, niemal nikt nie zakłada takiej potrzeby już na samym początku własnego życia z kredytem. Należałoby mieć natomiast świadomość, iż zawierając umowę nabycia mieszkania to my stajemy się jego posiadaczem (chociaż własne prawa są trochę ograniczone poprzez wpis do księgi wieczystej ustanawiający hipotekę), natomiast właściciel może swobodnie rozporządzań własnym kapitałem. Możemy zatem zarówno wynajmować nieruchomość, jak również ją sprzedać.

Jak się przygotować do sprzedaży mieszkania z kredytem?

Nie ma żadnych prawnych przeszkód, by sprzedać mieszkanie, jakie zostało zakupione przy pomocy kredytu hipotecznego. Ubezpieczeniem spłaty zadłużenia jest wpis hipoteki do księgi wieczystej na rzecz banku, jednak posiadaczem jest kredytobiorca. O czym musisz pamiętać, nim zdecydujesz się na sprzedaż mieszkania z kredytem? Przede wszystkim o zobowiązaniach względem urzędu skarbowego. Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat licząc od końca roku w jakim nastąpiło kupienie wiąże się spośród potrzebą zapłaty podatku. Stanowi on 19 proc. od przychodu.

Kiedy należałoby dokonać sprzedaży mieszkania z kredytem?

W wypadku pełnej zmiany sytuacji rodzinnej, np. zwiększenia się rodziny, czy wprost odwrotnie, należałoby przeanalizować opcję dokonania sprzedaży mieszkania z kredytem. To również wyjście dla tychże wszystkich konsumentów, jacy kupili nieruchomość na kredyt hipoteczny, jednak uznali, iż nie będą w niej mieszkać, ponieważ przeprowadzają się do innego miasta czy innego kraju.

Gdy odnajdziesz kupca – jak przeprowadzić sprzedaż mieszkania z kredytem?

Procedury połączone ze sprzedażą nieruchomości, na hipotece, na’ jakiej występuje wpis przeprowadzony poprzez bank, w ogromnej mierze zależą od tego, czy kupiec chce płacić gotówką, lub także ma w planach skorzystanie z kredytu hipotecznego. W pierwszym wypadku procedur jest mniej. Kiedy zdobędziesz dokumenty z banku (pismo o obecnym stanie zobowiązania oraz promesę), czas spisać umowę przedwstępną. Nie należy jej pisać u notariusza – możesz ją stworzyć indywidualnie. Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym oraz zakup innego możliwa jest wówczas, kiedy druga nieruchomość nie jest obarczona kredytem hipoteczny, natomiast na nowym mieszkaniu nie ciążą żadne długi. Również opłata za kolejne mieszkanie nie może stanowić mniej aniżeli dzisiejsza cena mieszkania, jakie chce się sprzedać. Przy okazji potrzebne będzie przygotowanie wyceny nowej nieruchomości, analiza stanu nowego mieszkania, natomiast również wprowadzenie hipoteki do księgi wieczystej.

Spłata kredytu

Bez względu na to czy ewentualny nabywca kupuje nieruchomość za gotówkę czy posiłkuje się kredytem hipotecznym – to na samym początku regulowana jest pożyczka zbywcy! Dopiero w późniejszym etapie – kolejna część kwoty zakupu udostępniana jest na konto posiadacza. W sytuacji finansowania inwestycji środkami kredytowymi – suma dla sprzedającego trafia tylko po pokazaniu dowodu stwierdzającego zapłatę pełnego zobowiązania. Bez tego bank nie wyrazi zgody na rozliczenie kredytu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *