Psy i koty to najczęściej spotykane zwierzęta domowe w naszym rejonie świata. Wielu właścicieli od razu postanawia zapobiegać nieplanowanemu rozmnażaniu się z udziałem swoich pupili. Inni wręcz przeciwnie – w przypadku zwierząt rasowych, kontrolowane rozmnażanie z przeznaczeniem kociąt i szczeniąt na sprzedaż to sposób na zarobek.
Jak to jest u kotów?
Średnia długość kociej ciąży wynosi 66 dni, a konkretnie ramy czasowe to od 52 do 74 dni. W jednym miocie bywa przeważnie kilka kociąt – maksymalnie 6, ale przeważnie zdarza się mniej, nawet jedynacy. Oczywiście bardzo sporadycznie mają miejsce bardzo mnogie kocie porody, liczące nawet ponad 10 młodych.
Podczas pierwszego porodu kotka może wydać na świat zarówno jedno, jak i kilka kotków.
Istotne jest to, że w przychodzeniu kolejnych kociąt na świat mogą następować długie przerwy; zazwyczaj trwają od 2 do nawet 24 godzin. Dlatego tak istotne jest, aby rodzącej kotce zapewnić spokój i zaglądać do niej co jakiś czas. Zazwyczaj kocie mamy dobrze sobie radzą same podczas wydawaniu miotu na świat, jednak odrobina obserwacji w tym czasie nigdy nie zawadzi.
Ciąża u psa
Jej długość oscyluje wokół 60 dni, a konkretnie poród zaczyna się zazwyczaj między 57 a 64 dniem ciąży. Liczba szczeniąt zależy w sporej mierze od wielkości matki, a więc po części i od rasy. U tych najmniejszych zazwyczaj zdarza się ciąża pojedyncza, czasem bliźniacza; trojaczki to już spora rzadkość wymagająca zwykle opieki weterynarza.
U dużych ras najczęściej rodzi się 5-7 młodych z jednej ciąży, ale zdarzają się też ciąże mniej liczne. Sporadycznie ciąże bywają jeszcze bardziej mnogie, sięgające nawet kilkunastu piesków. Im jest ich więcej i im są one większe, tym więcej problemów z porodem miewa suczka. Przejście przez poród zależy też od konkretnej psiej mamy i warto mieć to na uwadze. Może się bowiem zdarzyć, że jedna suczka będzie potrzebowała fachowej pomocy, a przynajmniej nadzoru, a inna przy identycznej liczbie dzieci poradzi sobie sama.
Psi poród dzieli się na kilka etapów – od jego początku do narodzin pierwszego szczeniaka, może minąć nawet doba. Jeśli wszystko idzie dobrze, kolejne szczeniaki będą przychodzić na świat mniej więcej co 20 minut
Nie każdy zauważa ciążę u swojego pupila
Osoby niedoświadczone w hodowli tych zwierząt, np. posiadający pierwszego psa lub kota, mogą nawet nie zauważyć, że zwierzę jest w ciąży lub domyślają się, że coś jest na rzeczy, kiedy stan jest już bardzo zaawansowany. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy opiekun nie nastawiał się na rozmnażanie z udziałem swojego pupila, a wręcz chciał temu zapobiegać. U niektórych właścicieli czworonóg pojawia się będąc już w ciąży. Dlatego warto zaprowadzić adoptowanego psa lub kota do weterynarza, nawet jeśli wygląda zdrowo, ma książeczkę zdrowia i teoretycznie nie ma powodów do niepokoju. Weterynarz prędzej zauważy pierwsze objawy ciąży, niż osoba zupełnie w tej materii niedoświadczona. Wtedy można zyskać trochę czasu na poszukiwania rodzin dla maluchów, które mogą się urodzić na kilka tygodni lub lada chwila.
Odwiedź także najlepszy serwis o zwierzętach w sieci- widzimy się na https://poglaskaj.pl/!