Jak odpowietrzyć kaloryfery? Praktyczne porady

Zapowietrzony kaloryfer jest najpopularniejszą przyczyną niższej temperatury w danym miejscu, nieproporcjonalnego ocieplania lub choćby dochodzących z grzejnika nieprzyjemnych hałasów. Jak do tego dochodzi oraz w jaki sposób odpowietrzyć kaloryfer?

Czemu kaloryfery się zapowietrzają?

Może się tak dziać z wielu przyczyn – oto parę spośród nich. Po pierwsze pamiętaj, iż przed napełnieniem instalacji centralnego ogrzewania wodą, wcześniej już w niej jest powietrze. Pomimo stosowania specjalistycznych odpowietrzników nie ma szansy jego pełnego wyeliminowania, więc już od początku tam jest. Kolejnym powodem zapowietrzania może być również niewłaściwe wypełnienie instalacji wodą, podczas którego prócz niej do obrotu dostaje się także niechciane powietrze.

Objawy zapowietrzenia

Podstawowym objawem zapowietrzenia kaloryfera czy grzejnika jest jego ochłodzenie i wrzenie wydobywające się z wnętrza. Należałoby wówczas jak najszybciej wyeliminować zgromadzone w środku powietrze. Pośpiech jest niezbędny – pamiętajmy, iż powietrze we wnętrzu kaloryferów może spowodować korodowanie danych składników. Długie zapowietrzenie grzejników czy kaloryferów będzie się wiązało z ryzykiem ich nieodwracalnego zniszczenia.

Przygotowanie do odpowietrzenia kaloryferów

Odpowietrzanie kaloryfera nie jest trudnym zajęciem, można je wykonać indywidualnie bez potrzeby wykorzystywania specjalistycznych urządzeń. Jedyne co będzie nam niezbędne do odpowietrzania grzejnika to śrubokręt płaski czy kluczyk do odpowietrzania kaloryferów i miska czy wiadro na wodę. Przed przystąpieniem do odpowietrzania kaloryfera należałoby zobaczyć ciśnienie w instalacji oraz podnieść je trochę, doprowadzając wodę (np. do 1,2-1,4 atmosfery).

Odpowietrzanie kaloryfera – kiedy wykonać

Gdy zauważymy jeden spośród rzeczonych objawów połączonych z niewłaściwym grzaniem i kiedy w instalacji słychać bulgotanie czy szumy to sygnał, iż należy zrobić odpowietrzenie kaloryfera. Kaloryfery należałoby również przygotować do sezonu grzejnego, więc tego rodzaju czynności można także profilaktycznie wykonać wczesną jesienią, tuż przed pierwszym napaleniem czy rozpoczęciem sezonu grzewczego, gdy jesteśmy podłączeni do sieci ciepłowniczej.

Jak zrobić odpowietrzenie kaloryferów?

Generalne reguły odpowietrzania kaloryferów są właściwie takie same. Tenże temat nie zostawia za wielkiego pola do popisu, najistotniejsze natomiast jest, aby odpowietrzanie robić zawsze dokładnie oraz sprawnie. W żadnym wypadku nie wolno odkręcić kranu odpowietrzającego oraz odejść od kaloryfera, bowiem w każdej chwili z kranu może popłynąć woda. Zdecydowanie trzeba na ten moment być przygotowanym oraz jak najszybciej zakręcić zawór. Gdy zrobimy to za późno, z instalacji wypłynie za dużo wody. Ważne w całym procesie jest stałe odpowietrzanie kaloryferów – najlepiej wówczas, kiedy zobaczy się czy usłyszy pierwsze symptomy zapowietrzenia. W innowacyjnych instalacjach grzejnych jeszcze powszechniej umieszcza się miejscowe odpowietrzniki i separatory powietrza, więc kłopot występuje rzadziej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *