Awokado to egzotyczny owoc, który cieszy się coraz większą popularnością. Nie ma się temu co dziwić, gdyż charakteryzuje się on wyjątkowymi właściwościami prozdrowotnymi oraz ciekawym smakiem. Nie każdy wie jednak, że awokado jest również atrakcyjną wizualnie rośliną. Uprawa tego owocu w domu jest jak najbardziej możliwa, dlatego dobrze byłoby nie wyrzucać pestki.
Chcesz uprawiać awokado w domu? Te rzeczy będą Ci potrzebne
Jak już zaznaczono na wstępie, uprawa awokado w domu jest jak najbardziej możliwa. Należy jednak wyposażyć się w odpowiednie przedmioty. Najważniejsza jest rzecz jasna pestka pozostała po spożyciu tego egzotycznego owocu. Oprócz niej będziemy potrzebować również szklanego słoika o dowolnym kształcie. Przyda się miękka woda, kilka wykałaczek, a także dość sporych rozmiarów doniczka. Sadzenie awokado nie może obyć się również bez ziemi kompostowej oraz odpowiedniego nawozu. Warto wcześniej przygotować sobie te rzeczy, aby proces sadzenia nowej rośliny w domu przebiegał w miarę sprawnie.
Sadzenie awokado – najważniejsze wskazówki
Pierwszy etapem uprawy awokado jest oczywiście przygotowanie pestki. Najlepiej byłoby jak najstaranniej oczyścić ją ze wszelkich pozostałości miąższu. Poza tym, pestka awokado powinna przeschnąć. Dość dobrym pomysłem, ułatwiającym kiełkowanie, jest również umycie pestki. Następnym etapem będzie umieszczenie jej w słoiku wypełnionym miękką wodą. W pestkę należy powbijać wykałaczki w taki sposób, aby opierały się one o krawędzie słoika. Woda wymaga rzecz jasna wymiany co kilka dni. Jak długo należy czekać, aż pestka awokado wykiełkuje? Najczęściej, korzenie awokado pojawią się w wodzie po niespełna miesiącu. Nie należy jednak martwić się, jeśli nasze awokado nie zacznie kiełkować po miesiącu. W niektórych przypadkach trwa to nawet do sześciu tygodni.
Uprawa awokado – co jeszcze trzeba wiedzieć?
Po tym jak pojawią się korzenie, należy wypatrywać pęknięcia pestki. Następnie pojawia się zielony pęd, najczęściej z jednym listkiem. Woda w naczyniu wymaga wymiany aż do momentu, gdy wysokość łodygi przekroczy 15 centymetrów. Potem awokado spokojnie można zasadzić w ziemi. Do tego będzie potrzebna wspomniana już wyżej donica. Na jej dnie można wysypać żwirek, a następnie ziemię z odrobiną dobrego jakościowo nawozu. W donicy z ziemią umieszczamy pestkę, pamiętając o tym, aby przysypać ją ziemią. Należy jednak zrobić to z wyczuciem. Zbyt cienka lub też zbyt gruba warstwa gleby może zahamować prawidłowy rozwój rośliny. Każdy, komu marzy się uprawa awokado w domu, musi mieć świadomość tego, że ta roślina jest dosyć wymagająca. Należy zapewnić jej przede wszystkim dużą ilość naturalnego światła słonecznego. Ponadto, awokado wymaga ciepła. Najlepiej, jeżeli temperatura będzie wynosiła nie mniej niż 24 stopnie Celsjusza. Konieczne jest również zapewnienie roślinie odpowiedniej ilości wilgoci. Awokado wymaga bardzo regularnego podlewania, bo w przeciwnym razie szybko uschnie. Co jakiś czas warto również zraszać liście awokado.