OLED czy QLED- jaka jest różnica i co będzie lepszym rozwiązaniem przy wyborze TV?

Jakość obrazu w telewizorach zmienia się w ogromnym tempie. Na przełomie wieków oglądaliśmy filmy na innowacyjnych wtedy telewizorach plazmowych. Kilkanaście lat później prymat rozpoczęła wieść technika LED, natomiast za nią OLED oraz QLED. Ci, jacy nie śledzą na bieżąco stylów, na pierwszy rzut oka mogą nie wiedzieć, w czym tkwią rozbieżności.

Jak funkcjonują telewizory OLED?

OLED to skrót od Organic Light Emitting Diode, jaki znaczy diodę elektroluminescencyjną, jaka zrobiona jest ze związków nierozerwalnych. Panele w telewizorach OLED nie potrzebują zatem specjalnego źródła oświetlenia, dzięki czemu odcienie są naturalne oraz żywe. Piksele, jakie wydają naturalne światło, mają także tak nazywane mikropiksele, jakie odpowiadają za wyświetlanie odcieni RGB. Tego rodzaju telewizory mogą także pochwalić się efektywną głębią czerni.

Telewizory QLED – co to jest QLED?

Telewizory QLED można dokładnie określić telewizorami LCD doskonałej jakości. Przy wyświetlaniu obrazu stosuje się technikę Quantum Dot, inaczej tzw. kropek kwantowych. Dzięki nim zdecydowanie łatwiej jest osiągnąć doskonalszej klasy odcienie na ekranie i odpowiedniejszą jasność. Owe telewizory wyróżniają się większą żywotnością oraz lepszym obrazem w trybie HDR, natomiast mają mniejszy kontrast oraz głębię czerni aniżeli modele OLED. QLED TV to więc telewizor LCD doskonalszej klasy. Proponuje znacznie naturalne odcienie oraz większy wskaźnik kontrastu aniżeli tradycyjne LCD, natomiast do tego może pochwalić się większą jasnością – również w trybie HDR. W przeciwieństwie do OLED-ów nie występuje tutaj rezultat wypalania. Jednocześnie nie można liczyć na nieskończony kontrast oraz „prawdziwą” czerń, jaką umożliwiają jedynie panele z diodami organicznymi.

OLED vs QLED – co lepsze?

Pierwsze kryterium, jakie wielu konsumentów bierze pod uwagę przy zakupie nowego telewizora, to rozmiary ekranu. Im większy rozmiar, tymże lepiej, pod warunkiem, iż klient dysponuje wystarczająco dużym salonem. Ciężko rzeczywiście powiedzieć, jaka technika jest lepsza, bowiem każda proponuje doskonałą jakość obrazu. Niewątpliwie zależy to także od modeli telewizorów, które chcemy zakupić. Tańszy OLED nijak jakością będzie się miał do high-endowego QLED-a oraz na odwrót. Biorąc natomiast pod uwagę sprzęty z wyższej półki cenowej, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakich warunkach chcemy korzystać z telewizora. Jeśli chcemy oglądać tv czy grać na konsoli po ciemku, to niewątpliwie należałoby dobrać matrycę OLED. QLED z kolei zaleca się osobom, jakim nie przeszkadza zapalone światło oraz zależy im na jak najlepszym obrazie HDR. W TV OLED każda mini żaróweczka i znajdujący się przed nią filtr odpowiadają za jeden piksel obrazu oraz dostosowanie odcienia światła. Jest to teraz najlepsza technika wyświetlania. TV OLED funkcjonuje przez wykorzystanie między dwoma przewodnikami powłoki węglowej – tworzy ona własne światło. Dzięki samoemisyjności dwa piksele mogą swobodnie dawać niezwykle głęboką czerń oraz jasną biel, co oddziałuje na ogromny wskaźnik kontrastu i pozwoli osiągnąć wysokie częstości odświeżania.

OLED czy QLED? Jaki telewizor jest lepszy dla graczy?

Zarówno telewizory QLED, jak również OLED stosowane są w technologii telewizyjnej oraz proponują doskonałą jakość dźwięku, natomiast na tymże kończą się podobieństwa. Gdy pragniemy zakupić telewizor zwłaszcza po to, by móc podłączyć do niego konsolę oraz grać w gry, doskonałym doborem będzie matryca QLED. Proponuje ona wysoki stopień jasności, choćby większy aniżeli technika OLED. Dzięki temu widzialność w grach jest doskonała. Poza tym telewizory QLED mogą się pochwalić jednym spośród najniższych na rynku input lagiem, inaczej tzw. opóźnieniem w sterowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *