Podatek od kupna mieszkania- ile wynosi i czy da się go uniknąć?

Decydując się na zakup mieszkania należy mieć na względzie, iż koszty które należy ponieść, nie odnoszą się tylko do jego wartości, jednak również do innych wydatków połączonych z zakupem. O rodzaju oraz wielkości kolejnych wydatków, stanowi przede wszystkim rodzaj konkretnej nieruchomości. Jednym spośród przeważnie występujących wydatków dodatkowych, w wypadku zakupu mieszkania, jest podatek PCC. Co do zasady wartość podatku PCC, jest uzależniona od wartości nieruchomości, im zatem większa wartość mieszkania, tymże większy podatek do zapłaty. Należy mieć na uwadze fakt, że nie zawsze kupujący nieruchomości będzie przymuszony do zapłaty podatku PCC.

Podatek od nabycia mieszkania – kiedy należy go opłacić?

To, jaki podatek pod zakup mieszkania nas obowiązuje, w decydującej mierze zależeć będzie od tego, gdzie dokonamy transakcji zakupu, jaki jest rodzaj nieruchomości i jej wielkość. Wielkość oraz typ podatków zależne są ponieważ od tego, czy kupujemy lokal na rynku pierwotnym, lub na rynku wtórnym. Z kolei od typu podatku zależeć będzie czas ich płatności – poszczególne będą spłacane w czasie transakcji, natomiast na pokrycie pozostałych będziemy mieli kilkanaście dni czy choćby miesięcy.

Podatek PCC

Podatnicy dokonujący zakupu mieszkania z sektora wtórnego unikają odprowadzania podatku VAT, jednak również przymuszeni są do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, zwanego podatkiem PCC. Stanowi on 2 proc. od ceny rynkowej nieruchomości. Podatek tenże liczy się na bazie wartości zakupu mieszkania ustalonej w akcie notarialnym. Suma owa przekazywana jest z zasady poprzez notariusza, jaki korzysta ją przy podpisywaniu aktu notarialnego zakupu mieszkania oraz potem przelewa do odpowiedniego urzędu podatkowego.

Podatek od nabycia mieszkania – jak uniknąć?

Jest opcja zwolnienia z podatku od sprzedaży, pomimo, iż okres 5 letniej karencji jeszcze nie przeminął. Przede wszystkim środki uzyskane ze sprzedaży winno się poświęcić na cele mieszkaniowe w czasu 3 lat skarbowych. Cele mieszkaniowe to przeróżnego typu koszty połączone z budową czy zakupem innej nieruchomości. Może to być pokazowo: zakup nieruchomości ( działki, mieszkania czy domu), zakup materiałów, remont domu, lub także spłata kredytu hipotecznego otrzymanego przed sprzedażą nieruchomości.

Podatek to nie wszystko – kolejne koszty nabycia mieszkania

Podatki i taksa notarialna to nie koniec opłat kolejnych przy nabyciu mieszkania. Za otwarcie księgi wieczystej – jeśli lokal jej nie ma – zapłacimy 60 złotych. Tymczasem wpis własności w tenże dokument kosztować nas będzie 200 złotych. Należałoby natomiast wiedzieć, iż zakładanie księgi wieczystej nie jest niezbędne. W większości wypadków w kalkulacji wydatków, trzeba będzie uwzględnić również prowizje agencji nieruchomości, gdy zdecydujemy się skorzystać z jej pomocy. Z reguły pensja agenta stanowi blisko 2,5% wartości zawieranej poprzez niego transakcji. Ważną sprawą jest również tzw. taksa notarialna, inaczej wynagrodzenie notariusza od sporządzonego aktu notarialnego. Z pomocy notariusza musi ponieważ skorzystać każdy nabywca nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *