Wymarzone 4 ściany- od czego zacząć budowę domu?

Własne mieszkanie to komfort, niezależność i prywatność. Jedni wolą spokojne M 4 w bloku, gdzie nie trzeba się martwić o ogrzewanie, naprawę dachu czy odśnieżanie, inni marzą o własnym domu z ogrodem z dala od miejskiego zgiełku.

W ostatnich latach wyraźny jest wzrost zainteresowania posiadaniem własnego domu, szczególnie pod dużymi miastami lub na wsi.

Wymarzone 4 ściany – od czego zacząć budowę domu?

Wielu z nas marzy o własnym domu gdzieś poza miastem w ciekawej okolicy blisko natury. Czasem chodzi też o wygodę i trochę prywatności. Niezależnie od motywacji chęć posiadania swoich 4 ścian bez obawy, że sąsiadka podsłuchuje czy że sąsiad nie posprząta po psie jest rozwiązaniem ze wszech miar zasadna. Od czegoś trzeba jednak zacząć.

Budowa domu – pieniądze.

Zanim zaczniemy wyobrażać sobie jak pięknie urządzimy nasz nowy dom musimy oszacować możliwości finansowe. Budowa domu, szczególnie wobec dzisiejszych standardów to spory wydatek. Aby doprowadzić budowę nawet niewielkiego domu do stanu surowego trzeba się liczyć z kosztami liczonymi w setkach tysięcy. Niezależnie od waluty.

Jakie niezbędne formalności musimy załatwić, aby rozpocząć budowę domu?

Jeżeli już znaleźliśmy idealne miejsce gdzie planujemy swoje 4 ściany musimy rozpocząć żmudny proces załatwiania przeróżnych formalności. Niestety, to mogą być znaczne ilości dokumentów. Podstawowym dokumentem jest pozwolenie na budowę domu. W tym celu należy się udać do właściwego starostwa, a tam zapewne miła pani skieruje nas do wydziału architektury, gdzie równie miła pani poprosi nas o załącznik w postaci projektu budowlanego o ile wcześniej taki zamówiliśmy. Warto poprosić też życzliwego urzędnika o poradę w kwestii tych zawiłych procedur. Nie są one ustalone na poziomie centralnym, mogą zatem różnić się w poszczególnych jednostkach administracyjnych.

Niezależnie jednak od lokalizacji naszej budowy koniecznie trzeba złożyć w miejscowym urzędzie wniosek o wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub o warunki zabudowy. Większość wymaganych dokumentów wydawana jest dość szybko. Niektóre z nich jak na przykład wypis z rejestru gruntów można odebrać praktycznie od ręki. Dość powszechna jest obecnie możliwość skorzystania z profesjonalnych doradców. Z pewnością zaoszczędzi nam to wiele czasu i stresu.

Zanim urosną nasze 4 ściany

Po załatwieniu wszelkich wymaganych pozwoleń, mapek i wyciągów możemy wreszcie pomyśleć, od czego zacząć budowę domu. To jest idealny czas na zaprojektowanie otoczenia. W zależności od posiadanego areału można wcześniej pomyśleć o widoku z okna naszych nowych 4 ścian. Wybrukować podwórko czy zamontować ogrodzenie można w kilka dni, ale o zieleń musimy postarać się wcześniej. Drzewka owocowe, krzewy ozdobne czy żywopłot potrzebują czasu. Jeżeli zatem nie musi to kolidować z pracami budowlanymi posadźmy je wcześniej. Własny dom nie musi być twierdzą, zwróćmy więc uwagę czy okolica nie daje nam w prezencie dodatkowych możliwości. Nasze 4 ściany to nie samotnia, należy zadbać też o dobry kontakt z sąsiadami bo dobry sąsiad czasem lepszy jest od najbliższej rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *